BİLGİSAYAR VE GÖZ HASTALIKLARIGünümüz çalışma yaşamında kuşkusuz bilgisayarlar vazgeçilmez araçlar; ekrana bakarken gözümüzde oluşan yorgunluk belirtilerinin farkına varıp belki de ara sıra gözümüzü dinlendirmeye çalıştığımız da oluyor. Ancak basit gibi görünen bu olaylar bazen ciddi göz problemlerinin belirtisi veya nedeni olabilir.

Bilgisayara bağlı olan belirtilerin görülme sıklığı ve şiddeti kişiye bağlı görsel bozuklukların yanı sıra çalışma ortamının düzenine ve kişinin alışkanlıklarına göre değişiklik gösterir. ‘Bilgisayara Bağlı Göz Yorgunluğu’ olarak adlandırılan bu rahatsızlık, bilgisayar kullanımına bağlı olarak gelişen gözün kendisinde veya görme keskinliğinde meydana gelen problemler bütünüdür. Birçok belirti bir arada ya da tek başına görülebilir:

Bazı basit önlemler ile bilgisayarın neden olduğu göz problemlerinin bir kısmından kurtulmamız mümkün:

Yukarıda sıralanan öneriler, herkesin yapabileceği işlemlerdir. Fakat daha önemlisi, göz yorgunluğu belirtileriniz varsa, mutlaka bir göz doktoruna görünmeniz gerekir. Genelde çok hafif miyop, hipermetrop veya astigmat olan kişiler gözlerini zorlayarak görmeye çalışırlar. Bu nedenle de belli belirsiz göz ağrıları olur. Ağrılar hafif olduğundan pek önemsenmez. Halbuki göz doktorunuz size kırıcılık kusurunuza veya dışardan belli olmayan hafif kaymanıza yönelik bazı tedaviler uygulayacaktır.

 

Tedavinizi, gözlük numaranızı ve lens türünüzü siz belirleyemeyeceğinize göre en ufak  şikayetinizde mutlaka ve beklemeden güvendiğiniz bir göz doktoruna görünün.